Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zrestaurované panenky

Zde se můžete seznámit s některými z našich zrestaurovaných panenek, které pravidelně dělají radost našim klientkám v Domově seniorů v Mladé Boleslavi i dětem z Domu dětí. Některé z panenek - zejména gumové - byly darovány našim klientkám v Domově seniorů

v rámci projektu

Daruj radost panenkou

 

U zde vystavených panenek se  většinou jedná o panenky v soukromém vlastnictví, které byly zakoupeny rozbité, bez končetin či  očí, bez vlasů, bez řas, znečištěné použitým lepidlem či nevhodnou barvou,  opraveny nevhodným způsobem. Provedená rekonstrukce jim vrátila původní krásu.

 

Anička - celuloidová panenka Technoplast výšky 36 cm. Anička měla na čtyřech místech prasklou hlavičku narychlo slepenou  patrně Chemoprenem a izolepou, na několika místech zcela rozbitou nožičku slepenou izolepou a uražený malíček. Díky Bohu (a výrobci) za akrylový tmel ! :-)) Teď je holka jako nová, s krásně nalakovanými vlasy a v nových šatech a spoďárcích jí to moc sluší.

 

Hanička - krásná Technoplastová panenka, která potřebovala pouze odlepit a vyprat  paručku. Také bylo provedeno celkové čištění a nalepení nových řas.

 

 Helenka - nalezena v kontejneru. Jedná se o panenku čínské výroby. Na fotografii je to ta největší panenka v modrobílých květovaných šatech s modrým kloboučkem a okrovou zástěrkou s růžičkami a štykováním. Helenka neměla jednu ruku - tak dostala obě nové, háčkované, připevněné k tělíčku jako běžné ručičky - pomocí spojovací gumičky. Helenka má nádherné vlásky, které ale byly v době nálezu zcuchané a slepené barvou. Dalo to práci - ale Helenka opravdu prokoukla. Účastnila se už mnoha výstav a je vždy středem pozornosti. Třeba se časem podaří sehnat i lepší ručičky....

 

Janička - panence musely být nově nataženy upevňovací gumičky a namalovány nové oči, protože ty původní obtiskové byly na jednom očičku téměř setřeny. Také tělíčko potřebovalo, zejména na nohou, trochu vylepit. 

 

Jaruška : zakoupena bez očí, plakátka a vlasů. Původně byly vlásky nahrazeny novodobými silonovými vlasy ruské panenky, z níž pocházejí i duhovky očí a řasy. Později vlásky nahrazeny odpovídající parukou z umělého mohéru.

 

Katuška - překrásná celuloidová panenka Technoplast výšky 46 cm s neporušeným tělíčkem, ale očima bez řas a zorniček. Trocha čarování chrtí babičky, vypraná paručka a Katuška už na nás přes své stáří vesele kouká a vypadá jako čerstvě vybalená z krabice :-))

 

Laděnka - panenka z čínské produkce, která byla zakoupena bez nožiček. Nyní má pěkné, ohebné háčkované nožky pevně spojené s tělíčkem a aby ji nezábly, dostala kromě ponožtiček  i pořádné kotníčkové boty čerta Hromburáce z naší pohádky s živými zvířátky O Čertech a Káče. No řekněte, k čemu potřebuje čert takové boty, když má kopyto a chlupaté nohy....? Laděnka dělá radost dětem v Ekocentru DDM v Mladé Boleslavi.

 

 Liduška : panenka zakoupena bez nohou, s mnoha prasklinami na trupu. Po vylepení prasklin a připevnění náhradních nožiček jiné poničené panenky Technoplast se z ní vyklubala krásná holčička.

  

Mařenka : panenka původně s obráceně nalepenou parukou, bez řas. Po odlepení a vyprání paruky provedeno čištění hlavičky, očí a nalepení nových řas. Po uschnutí nalepena paruka a zhotoveno nové oblečení. 

 

Mia - německá mluvící panenka ze 70. let. Panenka měla zcela zdeformovanou hlavu v důsledku nevhodného uložení ve sklepě - patrně na ní bylo položeno něco těžkého, co hlavičku zcela smáčklo k pravé straně a navíc naklonilo k ramínku. Vypadala skutečně zbědovaně a tak nebylo divu, že ji někdo vyhodil. Protože už nebylo co ztratit, hlavičku jsem sňala z těla a hodila do připravené vroucí vody....během tří vteřin znovu nabyla svůj původní tvar (viz Babské rady) !! A tak po zchladnutí, řádném umytí a opětovném nasazení na tělíčko je z Miunky krásná holka. Dostala jméno po mé německé příbuzné. (DH)

 

Natálie - krásná celuloidová panenka Technoplast. Má nově nalepené řasy, slepenou nožku na chodidle, vypranou a znovu nalepenou paručku. Šaty jí půjčila medvědice Ťapka, ale zdá se, že Natálii opravdu sluší víc. 

 

Agátka - stará panenka Technoplast s kouzelným výrazem. Je velmi podobná Květušce, jen její obličej a tělíčko je světlejší. Zdá se též, že je starší. Agátka nemá plakátko. Řasy má nově nalepené. Paručka zatím nebyla prána. Dostala jméno po A. Christie, kterou připomíná svým obličejíčkem a vlásky.

 

Lynn - Lynn je německá panenka Schildkröt, želvička. Neměla ručičky ani nožičky a na hlavě a u místa, kde se k trupu připevňují nožky byla prasklá. Modelářské lepidlo se opět osvědčilo a nebožka bezhlavá Technoplastová panenka dodala potřebné chybějící končetiny. Nikomu nám nevadí, že krásná modrooká Lynn má anglické jméno, je napůl Němka a napůl Češka. V jedněch z Květuščiných šatů jí to opravdu sluší......A nedávno dostala i vlastní puntíkované šatičky s krajkovým límečkem.

 

Catherine - Lynnina sestřička želvička. N jednom očku má ještě zachovalé řasy. I když jsou s Lynn stejného typu, přesto je každá úplně jiná.  Catherine měla povolené ručičky a nožičky, ale nyní již má nově natažené gumičky. Drobná prasklinka na nožičce  byla ošetřena modelářským lepidlem. Zatím má Agátčiny šaty, docela určitě bude mít brzy své vlastní.

 

Liz - dostala jméno po bezvadné ženské, mé belgické známé Liz, která má na starosti překladatele mezinárodní databáze PawPeds a občas se trápí i se mnou.

Tato panenka Liz - jinak panenka Zapf- pochází ze second handu. Ležela zde v boxu s plyšáky a netvářila se moc šťastně. Není se co divit...Její bývalá britská maminka ji totiž počmárala propisovačkou - a to opravdu hodně. Hlavně na hlavičce a nohách - tam má pěkné sluníčkové tetování. Maminka nezapomněla ani na tvářičku a udělala Liz pihu krásy. Také ručička byla hezky roztržená a lezla z ní výplň. Po vyprání v automatce a usušení na radiátoru musela Liz do panenčí nemocnice. Jehla s režnou nití pomohly ručice - je skoro jako nová. Také duhovka se odlepila, tak to spravilo japonské lepidlo. S propiskou to bylo horší.... Tak co zkusit paruku ? Krásnou, mohérovou, sedmdesát let starou paruku :-)). Českou paruku rozbité chodící panenky. Paruku, kterou můžete česat a prát , krásně se kudrnatí a vydrží.

No, bylo to to pravé. Ke slovu  přišla  ještě hnědá popisovací fixa, co se dá smýt ředidlem, ale nestřete ji - a Liz měla najednou na obličeji pár slušivých pih - i tu největší od původní maminky  hnědá trochu zakryla. Jehlice, háček a starý německý šící stroj pak udělaly zbytek. Mám z ní radost - díky mezinárodní spolupráci  japonského lepidla, české paruky, bývalé maminky z Británie, německého šicího stroje a Liz v Belgii se z panenky vyklubala docela fešná holčička. České ruce taky trochu pomohly...tak to má být - ať už mluvíme jakýmkoliv jazykem - spolu to dokážeme. Jako na Pawpeds :-)). 

 

Madlenka a Elinka - jsou skoro dvojčata, protože mají společnou starou ušmudlanou panenku a panenku s prasklou hlavičkou. Z těchto dílů děvčata vznikla.  Elinka měla počmáraný obličejíček nad očima - zatím je barva jen osmirkovaná, protože nemám odvahu namíchat ten správný odstín. Madlenka naproti tomu nemá ta správná očička- ale nám to nevadí a jen nám spolu dobře. Taky Elinčiny ručky jsou tmelené a broušené a jedna nožička má protézu - chybělo chodidlo. Přesto je Elinka tak trochu pyšná panenka - no, má proč, holka. V modrých šatičkách jí to moc sluší a není vidět zatmelené tělíčko, které mělo dříve díru v bříšku. Madlenka je takový snílek - její paručka se po vyprání proměnila z šedivé hrůzy v nádhernou zlatou kudrnatou záplavu.

Poučení : Nikdy nic nevyhazujte- nevíte, jaká panenka se z toho může narodit :-))

 

Emička - když ke mně Emička (Technoplast) přišla, měla pořádně rozbitou hlavičku, ulomenou nožičku a pak přišla chudák i o ruce :-)). Tak musela chvilku čekat, než se objevily ručičky a nožičky nové. Hlavička se zatmelila a protože jizvy byly přeci jen patrné, nedalo se nic dělat - sběratelé prominou- a Emička změnila o odstín barvu vlásků.  Děkuji tímto dárci orgánů -bezruké  panence Novolit za nožičky a beznohému miminku za ručičky. Jsou sice s gumičkou protaženou skrz, protože jinak to nešlo - ale jsou. Emička je prostě originál:-))

 

Princezna Sofie - Sofinka je můj hřích, který dva roky musel čekat na opravu, než se trochu něco naučím. Byla mou první celuloidovou vlasatou panenkou a když  dorazila poštou, dychtivě jsem rozbalila balík - a vydechla zklamáním....Panenka měla zcela jiné tělíčko, děravou paruku a zdála se mi být špinavá. No a tak jsem to zkusila odlakovačem. Hrůza nevědomosti a vlastní hlouposti....Sofie měla pár minut poté, co ke mě dorazila nenapravitelně poničenou barvu v obličeji. Bylo to dost trpké ponaučení o zbytečné zbrklosti.

Pokoušela jsem se Sofii znovu natřít tělovou modelářskou barvou - výsledek byl děsivý. Pak mi majitel modelářské prodejny v našem městě poradil, abych použila sepranou houbičku na nádobí a tou barvu tupovala. Zkusila jsem to, ale modelářská barva nebyla to pravé. Ale chytří modeláři na internetu psali, že používají Balakryl, který si sami míchají do potřebného odstínu. Po dvou letech jsem odstín namíchala - celý puntíkovaný hrnek. Byl zatím na čtyři panenky....včetně ubohé Sofinky. A Pavlovy smirkové papíry, to je přímo zázrak.

Pár hodin schnutí na nejmodernějším sušáku, který znám (kus větve zapřené mezi dva těžké truhlíky s pelargoniemi) a pak už  dostala Sofinka novou paruku, staré řasy a krásné šatečky ke křtu. Opět má tělíčko každý pes jiná ves - ale už mi to nevadí- hlavně, že ho má.

Sofinko, odpusť - už NIKDY nevezmu žádný odlakovač na celuloidovou panenku.

 

Nina Druhá - Nina Druhá je chodící panenka Hamiro. Díky paní Martině  neskončila na skládce. Měla jen jedno očičko - bez řas, oloupanou barvu na obličejíčku a vlásky nesly stopy padesáti let... Ale i takto poškozená byla krásná, krása v ní byla schovaná, zakletá, jako v nějaké princezně z pohádky. Nové oči ležely tiše v krabičce - jen vybrat tu správnou velikost. Barva byla též - trochu na balkoně ztvrdla, ale přemluvila jsem ji klackem a trochou vody k činnosti. Horší to bylo s vlásky. S těžkým srdcem jsem si je půjčila od své původní ruské Niny První - ale až seženu blond paruku, budou Ninušky zase dvě :-))

 

Haninka - chodící panenka Hamiro, výška 55 cm. Haninka byla špinavá, měla uraženou pravou nožičku a běžné nemoci stáři  :-)). I když oprava ještě není u konce, je z ní opět krásná rozmazlovaná holčička. Je podobná mé mamince, když byla mladá, jmenuje se tady Haninka.