Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terapie panenkami

 

 

The Doll Therapy – terapie panenkami

 D. Hypšová 

  Terapie panenkami je v zahraničí používána již téměř dvacet let. Využívá se jí zejména u geriatrických pacientů a v tuto chvíli asi nejvíce  u pacientů postižených různými typy demence. Pilotní studii věnovanou využití panenek pro lidi trpící demencí publikovali Lorna Mackenzie, Ian Andrew James, Rachel Morse, Elizabeth Mukaetova-Ladinska a F. Katharina Reichelt z Univerzity v Newcastlu a z Newcastelské všeobecné nemocnice. I když sami autoři uvádějí, že tato pilotní studie měla své metodické slabiny, přesto prokázala pozitivní vliv přítomnosti panenek na seniory.

Jaký je tedy přínos terapie panenkami ? Senioři se s panenkami mohou znovu cítit potřební a užiteční, dostávají příležitost pečovat o „někoho“, dochází k posílení sebeúcty, zažívají pocit milovat a být milován a svobodně vyjadřují své emoce. Přesto má tato terapie i své odpůrce. Někteří příbuzní klientů, ale též někteří zaměstnanci daných zařízení mohou mít pocit, že je klient přirovnáván k dítěti, že jeho jednání je dětinské a urážející jeho důstojnost.

V Doll therapy se využívají různé typy panenek – od panenek reborn, přes panenky textilní speciálně vyrobené pro tuto terapii až po běžné panenky na hraní. Terapie panenkami je již využívána i v některých zařízeních v České republice. Je součástí reminiscenční terapie a konceptu bazální stimulace.

Máme velmi dobrou zkušenost s kombinací tzv. felinoterapie – tedy interakce klientů, dobrovolníků a koček odpovídajících povahových vlastností a aktivizace panenkami. Panenky – besedy o nich spojené s posezením, panenky, které byly klientkám darovány či panenky, které s sebou nosíme spolu se šatičkami na zapůjčení, dokáží malé zázraky. Pomáhají nám budovat mosty tam, kde vázne komunikace, probouzejí v klientkách trpících  demencí zasuté vzpomínky a stimulují dlouhodobou paměť. Pomáhají nám i tehdy, je-li třeba procvičit jemnou motoriku. Krásným případem pozitivního působení přítomnosti panenek je jedna z našich klientek s Alzheimerovou chorobou, u níž se nezdařilo využití felinoterapie jako aktivizační metody. Díky narušení krátkodobé paměti a z toho vyplývající dezorientace paní nechápala, proč jsme za ní přišli s kočkou. Při využití panenek paní nejen, že aktivně panenky oblékala, ale vzpomněla si i na dětské říkanky a lidové písničky a při našem druhém setkání jsme již zpívali plných dvacet minut. A ráda bych zdůraznila, že paní si pamatovala texty lépe než my. Byl to jeden z malých zázraků, které při aktivizaci zažíváme.

A i když nedochází k těmto krásným zážitkům pokaždé, odměnou je vždy společně sdílená radost . Používáme běžné panenky na hraní – preferujeme panenky s látkovým tělíčkem a vinylovými končetinami a hlavičkou, ale též panenky, které se dají koupat, tedy s celogumovým či vinylovým tělem. Snažíme se, aby se jednalo o panenky kvalitní, s vlásky našívanými po celé hlavičce, či s přilepenou paručkou. Z bezpečnostních důvodů nepreferujeme celuloidové či porcelánové panenky. Jednak hrozí jejich snadné zničení, jednak se klientky mohou pořezat. Všichni též víme, že celuloid je hořlavý. Nejvíce vyhovují panenky o velikosti 35 – 55 cm. Dají se snadno uchopit, jejich hmotnost není příliš vysoká a pokud jsou klientkám darovány, nezaberou jim zbytečně mnoho místa.

Chceme se pokusit mapovat působení využití aktivizace panenkami na naše klientky. Rádi bychom se též pokusili o propojení další aktivizačních metod s felinoterapií a využitím panenek. Za necelé dva roky, kdy využíváme aktivizace panenkami se zdá, že panenky působí odlišně od přítomnosti koček. Přítomnost koček jednoznačně navozuje u klientů libé pocity, radost, dává jim alespoň na chvíli zapomenout na starosti či zdravotní problémy. Bylo prokázáno, že při interakci se zvířecím mazlíčkem dochází k uvolňování neurotransmiterů do krevního oběhu člověka i zvířete (Odendaal). Přesto se ale zdá, že působení přítomnosti panenek je hlubší a stimuluje jiná centra v mozku.

Děkujeme všem dárcům panenek, a také  všem, kteří si na Aukru koupí opravené panenky, z jejichž prodeje můžeme částečně financovat jak felinoterapii, tak také nákup některých dalších „hracích“ panenek. 

 

Zajímavá videa ze zahraničí :

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pp8aKaWN7EI

 

http://www.youtube.com/watch?v=1X1zPVI4fZE

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=bmKYfO86B_o

 

Příspěvky

Metodika terapie prostřednictvím panenek

16. 8. 2013