Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oprava tělíčka panenky s všitými končetinami

24. 10. 2015

Je to zábava vyžadující hodně vytrvalosti a vynalézavosti, opravovat takto zničenou panenku.....  Mé kočičky mě donutily si to vyzkoušet na panence Chou Chou, které v nestřežené chvíli okousaly prstíky na jedné z ručiček. Poté, co jsem proklela každý jejich chlup a ony se mi chechtaly ze škrabadla, jsem metodu poctivě "vynalezla" a vyzkoušela a věřte- funguje :-)). U této panenky jsem musela použít ručičky z jiné panenky, což u potrhaného tělíčka většinou není nutné. Popsaný postup lze  ale použít i k výměně poškozených  končetin.

 

Záleží na tom, jak je tělíčko poškozené a je velkou výhodou, když aspoň  nožičky drží na původním tělíčku.  

Začneme tady tím, že si připravíme střih na nové tělíčko - to můžeme ušít nebo uháčkovat. Poté ručičky, případně i nožičky pečlivě odpáráme.  Ve všitých končetinách bývá uvnitř otvor s osazením. Budeme postupovat tak, jako bychom opravovali starou panenku, která má končetiny na gumičku. Předně najdeme vhodný oválný předmět, který použijeme jako zarážku, na které bude připevněna gumička a při vstrčení do nožičky nebo ručičky se v ní  vzpříčí. Když nemáme nic vhodného, lze použít i vrut s uštípnutou špičkou, kolem kterého gumu pevně zatáhneme a zavážeme. Nebo třeba malý dílek z Merkuru.

Pro ručičku vytvoříme rukávek (podle toho, jaké tělo panenka původně měla). Na horním okraji ho přišijeme k tělíčku. Poté do něj vsuneme do něj ručičku. Zadní stranou rukávku  uprostřed, hned u horního okraje - protáhneme gumu (to jde dobře právě u háčkovaných tělíček ) do tělíčka a zádíčky ji protáhneme do druhého rukávku, kde ji uvážeme na zarážku a vpravíme do druhé ručičky. Gumičku napínáme jen na nezbytnou délku, aby ručičky držely, ale přitom nekrabatily rukávek. Pokud je rukávek součástí tělíčka, jde to samozřejmě snáz.

Poté rukávek pevně obšijeme kolem ručičky. U háčkovaných tělíček to jde opět lépe. Většinou obšívám třikrát nebo čtyřikrát dokola a postupně zatahuji. Nit (přízi) pak vedu směrem do tělíčka, aby nebyl konec vidět.

 

U nožiček je někdy lepší vsunout celé poškozené tělíčko do nově vytvořeného a nožky obšít novým "obalem". Pokud je však tělíčko zničené, nezbývá, než postupovat stejným způsobem, jako u ručiček. Pro větší jistotu je ještě možné - zvláště u větších panenek- okraje končetin vsunuté do rukávků a nohaviček ošetřit lepidlem a nechat zaschnout. Samozřejmě je třeba použít lepidlo, které je pro děti nezávadné.

Ať se oprava podaří !

 

Náhledy fotografií ze složky Před a po opravě