Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oprava komorových očí

10. 12. 2015

Občas se stává, že se gumovým panenkám s nastřelenýma komorovýma očima jedno nebo obě očička poškodí. Může se ulomit jedna z hřídelek, které zajišťují polohu a pohyb očička, nebo je poškozená zřítelnice. Každopádně, když se toto stane a panenka vypadá jako z hororu, určitě nepatří do popelnice.

Komorové oči (mají buď plastové nebo kovové pouzdro, v němž je vsazeno oko i se závažím zajišťujícím mrkání) můžete koupit buď na internetu, nebo je získat z panenky na náhradní díly. Samozřejmě musejí být stejné velikosti jako ty, které chcete vyměnit. Při jejich vyjímání z panenky na náhradní díly je někdy lepší naříznout oční důlek a oko jemně vyjmout, aby nedošlo k poškození. Nepoužívejte kleště, oko bývá křehké a snadno se láme.

Při výměně poškozených očí mám vyzkoušený tento postup - dejte vařit větší hrnec s vodou. Když voda vře, odstavte ji z plotny a ponořte do něj hlavičku panenky obličejovou částí dolů. Během minuty hlavička změkne natolik, že můžete tlakem poškozená očička vymáčknout z očních důlků - to jde dobře zejména u miminek Gumotex. Pokud jde o panenky Hamiro - chodící nebo mluvící- je lepší postupně oko vyjmout kleštěmi i za cenu, že je potom vyhodíte. Dokud je hlavička měkká a tvárná, vmáčkněte silou nová očička do - nyní prázdných- očních důlků. Je třeba dávat pozor, aby bylo očičko posazeno do důlku rovně, jinak by panenka mohla šilhat. 

 

Vyzkoušela jsem u několika panenek a postup funguje. Přeji trpělivost a hodně štěstí při opravě Vašich panenek.