Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babské rady aneb jak co opravit

 

 

Není nad obyčejné babské rady. Člověk si řekne, že už nemá co zkazit, něco zkusí

- a ejhle -

ONO TO FUNGUJE !!!

(radí baba Danina )

 

Deformovaná gumová hlavička - k tomuto defektu často dojde, když je panenka uložena na chladnějším místě jako je půda nebo sklep a nedopatřením se jí o hlavičku opírá či dokonce na ní leží nějaký těžší předmět. Stává se to např. u mluvících či chodících panenek ze 70. let. Někdy je deformace hrozivá, jindy je hlavička pouze nakloněná ke straně. Co s tím ?

Sejměte hlavičku z těla - dá to práci, protože hlavička výše zmíněných panenek je připevněna plíškem s tyčkou a pružinou a tento mechanismus je vložen přímo uvnitř hlavičky. Pružina je poměrně silná a dá práci ji stlačit a zároveň roztáhnout krček hlavičky tak, aby jím bylo možné plíšek protáhnout. 

Mezi tím dáme vařit velký hrnec s vodou. Jakmile se voda přivede k varu, vypneme ji a hlavičku do ní vhodíme tak, aby se celá naplnila zevnitř vodou - jako píchlý balónek. Velkou pinzetou nebo i jen vařečkou jí můžeme pomoci. Během pár vteřin dojde k vyrovnání deformace. Osobně nechávám hlavičku v hrnci s vodou třeba i přes noc, dokud voda nezchladne a guma trochu neztuhne - poté můžeme hlavičku vyjmout, případně umýt, osušit a novu upevnit k tělíčku. Toto upevnění je sice možná pracnější, než sejmutí hlavičky, ale dá se zvládnout. Pomocné ruce se stoprocentně hodí. Hlavně se nebojte zasunout píšek dovnitř hlavy spolu se závlačkou, která drží tyčku a pružinu - gumová hlavička něco vydrží. 

Možná by bylo možné ponechat hlavičku na trupu a po ohřátí gumy by šla sundat a nasadit snáze, nevím. Nezkoušela jsem to. Třeba příště.

Pozor!!! Platí jen pro gumové hlavičky !!!

 

 

Mytí vlásků panenek - platí jak pro silonové vlásky, moderních panenek, tak pro umělý mohér Technoplastových panenek z 50. let.

Nejlepší zkušenost mám s obyčejným přípravkem na mytí nádobí. Vlásky umyjte pěkně pod tekoucí teplou vodou a velmi dobře propláchněte, aby v nich nezůstala pěna. Někdy je možné použít i aviváž, ale ne vždy poslouží dobře. U modernějších panenek stačí poté vlásky vyušit ručníkem a chvilkovým máváním nad vanou (panenku držíme za nožičky) odstranit vodu. Poté nechám uschnout venku na sušáku nebo v zimě u radiátoru. Před sušením je třeba pročesat jemným kartáčem - třeba na kočku. Během sušení je možno pročesávat několikrát. Nefenuji.

  Při praní paruček se často musí odmýt i lepidlo, ale jde to velmi dobře. Je i možné  panece namočit paručku ještě na hlavičce - pokud je nalepena původním lepidlem, velmi snadno se po chvíli odlepí a neriskujete poškození.  Dokonce se i doporučuje paručku vyvařit. To jsem nezkoušela. Tyto paručky namáčím po vyprání do aviváže. Poté je dobře vyždímám v ručníku, pročešu kartáčem na kočku s jemnými zoubky a nechám uschnout na radiátoru. Během schnutí můžete ještě párkrát jemně pročesat. Vlásky se samy zformují.  Velmi mírně vlhkou paručku  potom natáhnu panence znovu na hlavičku - omytou a zbavenou zbytků lepidla, kde krásně uschne a natáhne se. Poté ji sejmu a nalepím lepidlem Tamiya craft bond. Určitě lze ale použít i jiné. No a holka je jako nová ....

 

Roztrhané látkové tělíčko - to je častý problém. Záleží na tom, jestli jsou ručičky a nožičky vsazené a přivázané vázací páskou nebo provázkem (stuhou), nebo zdali jsou všité. Pokud má mít panenku na hraní dítě a končetiny a hlavička jsou vsazené, je lepší udělat celé tělíčko nové. Jistě je možné je ušít - protože ale ráda háčkuji a vyrábím i háčkované loutky, volím tělíčko háčkované. Je pevnější, než látkové a dá se stejně dobře prát. Velmi dobré zkušenosti nám s přízí Baby - nyní jsem použila na tělíčko i bílou a vypadá to hezky. Tělíčko je háčkováno dokola od krčku krátkými sloupky. V oblasti ramen je třeba ve dvou řadách rozplétat - počet ok závisí na velikosti předchozího látkového tělíčka. Nožky je možno háčkovat společně s tělíčkem tak, že v rozkroku háčkovaný díl rozdělíme na dvě poloviny a háčkujeme do potřebné výše nožičky - nejprve jednu nožku, pak druhou. Ručičky háčkuji zvlášť, poté je k tělíčku našívám. Hlavičku a končetiny upevním tak, že naberu v poslední řadě očko po očku jehlou s tupou špičkou a protáhnu  přízí, mírně stáhnu, prostrčím končetinu nebo hlavičku, opatrně stahnu (tělíčko je již vycpané) a nekolikrát znovu opatrně nabírám po obvodu osazení a obšívám a stahuji, aby se končetina nebo hlavička nemohla uvolnit. Nožičky je dobré v oblasti pánve prošít a pokud má panenka vinilové či gumové nožky až od kolen, lze prošít i kolínka. Panenka tak získá na pohyblivosti.

U všívaných končetin - pokud si s panenkou bude hrát dítě -  volím  výměnu celého tělíčka, protože není jisté, že při dovočejší hře nedojde k  dalšímu popárntí všité končetiny, jejímu konečnému utržení a následné velké lítosti. 

 

dscn2948.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

      

                Panenka s poškozeným tělíčkem

 

dscn2970.jpg

                                      Panenka s novým háčkovaným tělíčkem ( a novou parukou)

 

 

dscn2968.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                          Již oblečená opravená panenka

 

Příspěvky

Oprava komorových očí

10. 12. 2015

 

Oprava tělíčka panenky s všitými končetinami

24. 10. 2015

 

Natažení gumiček do celuloidové panenky

16. 2. 2014